Jak zostać przyjacielem mężczyzny?
Jak zostać przyjacielem mężczyzny?
autorem artykułu jest Piotr Mart
Przeczytaj uważnie, zastosuj w praktyce, a zobaczysz jak wiele przyjaźni odnajdziesz, a wÅ›ród nich tÄ… najważniejszÄ… – przyjaźń z mężczyznÄ… Twoich marzeÅ„.
O pierwszym ważnym warunku, jaki musi być speÅ‚niony, by można byÅ‚o mówić o poczÄ…tkach przyjaźni z mężczyznÄ… napisaÅ‚em w książce „Mężczyzna od A do Z”.
Teraz dowiesz siÄ™ o nastÄ™pnym - niemniej ważnym – podtrzymaniu mÄ™skiego ego.
Zanim dojdziemy do tego jak partnerka może stać się prawdziwym przyjacielem mężczyzny, omówię przyjaźnie mężczyzny z mężczyzną i kobiety z mężczyzną, by lepiej zrozumieć o ile trudniej mężczyźnie jest zaprzyjaźnić się z własną partnerką.
Zacznijmy od przyjaźni mÄ™sko - mÄ™skiej. Czy wiesz, dlaczego mężczyźni przyjaźniÄ… siÄ™? Co decyduje o tym, że dwaj na poczÄ…tku obcy sobie faceci stajÄ… siÄ™ przyjaciółmi? Możesz pomyÅ›leć, że wspólne zainteresowania? I być może bÄ™dziesz miaÅ‚a racjÄ™ - wspólne zainteresowania to jedna z wielu rzeczy, które mogÄ… zbliżyć mężczyzn do siebie - jednak nie jest to decydujÄ…ce. PowiedziaÅ‚bym raczej, że zainteresowanie drugÄ… osobÄ… jest ważniejsze jak posiadanie wspólnych zainteresowaÅ„. Zatem pierwszy warunek, który musi być speÅ‚niony, jest zainteresowanie drugÄ… osobÄ… – tym, czym siÄ™ zajmuje, interesuje, jego stanem ducha...
NastÄ™pnie jest „ego”, które jest najważniejsze w utrzymaniu mÄ™skiej przyjaźni.
Nie jest prawdą, że mężczyźni nie zwierzają się i że przyjaciele nie stosują krytyki wobec siebie. Zwierzamy się tylko znacznie rzadziej jak kobiety, a krytykujemy, wtedy, kiedy nie rani to drugiej strony - kiedy mężczyzna ze względu na okoliczności nie jest emocjonalnie osłabiony.
PodstawÄ… funkcjonowania mÄ™skiej przyjaźni jest wÅ‚aÅ›nie „ego”. Przyjaciel mówi drugiemu przyjacielowi, że jest w czymÅ› dobry, czÄ™sto go podziwia, a ten odwzajemnia mu tym samym. Kiedy oboje mężczyzn podziwia siÄ™ – podbudowujÄ… wzajemnie swe „ego” – drugi (o pierwszym pisaÅ‚em w książce) warunek przyjaźni jest speÅ‚niony. Kiedy przyjaciel podziwia drugiego przyjaciela, ten pierwszy majÄ…c wysoki obraz siebie w jego oczach może mu siÄ™ zwierzyć. Mężczyzna nigdy nie zwierzy siÄ™ komuÅ›, kto myÅ›li o nim źle i ma niskie wyobrażenie „ego” na jego temat. Å»aden mężczyzna nie poniży siÄ™ w ten sposób! Mężczyzna nie zwierza siÄ™ nikomu, kto buduje negatywny obraz jego samego.
Teraz wiesz, dlaczego sama krytyka, bez podbudowania męskiego ego, nie pozwala kobiecie przyjaźnić się z mężczyzną.
SpecyfikÄ… przyjaźni mÄ™sko-mÄ™skiej jest także to, że mężczyzna nie czuje takiej presji, by jego „ego”, przyjaciel odbieraÅ‚ jako niewyobrażalnie wysokie, jak ma to miejsce w przypadku swojej partnerki, z którÄ… jest, bÄ…dź chce siÄ™ zwiÄ…zać.
NastÄ™pnie jest przyjaźń mężczyzny z kobietÄ…, która nie jest jego partnerkÄ…. Przyjaźń ta jest już trudniejsza do utrzymania, bo jak to mężczyzna - z wielu powodów - przed kobietÄ… udaje innego niż jest w rzeczywistoÅ›ci – buduje pozytywniejszy swój obraz, jak w przypadku przyjaźni z mężczyznÄ…. Mężczyźnie trudno jest siÄ™ otworzyć przed kobietÄ…-przyjaciółkÄ…, jeÅ›li ona nie dostrzeże jego ego takiego, jakim on chciaÅ‚by, by ona je postrzegaÅ‚a. IdeaÅ‚em jest, gdy kobieta-przyjaciel postrzega jego obraz (ego) wyżej jak mężczyzna stara siÄ™ je ukazać. Wtedy ta różnica, pozwala mężczyźnie zwierzać siÄ™ swojej przyjaciółce. DziÄ™ki tej różnicy i tylko wtedy może narodzić siÄ™ prawdziwa przyjaźń kobiety z mężczyznÄ….
Przykład? Proszę bardzo.
Mężczyzna mówi: „Jestem tylko zwykÅ‚ym mężczyznÄ…!”
Kobieta odpowiada: „Dla mnie jesteÅ› niezwykÅ‚ym mężczyznÄ…. WyjÄ…tkowym z tych wszystkich, których poznaÅ‚am”.
Mężczyzna mówi: „Moje grafiki sÄ… zwyczajne. Może mam jakiÅ› tam talent, ale sÄ… tacy, którzy maja znacznie wiÄ™kszy jak ja”.
Kobieta mówi: „ZwykÅ‚ym? To, co rysujesz to prawdziwe dzieÅ‚a sztuki. Nie znam osoby, która by miaÅ‚a wiÄ™kszy talent od twojego”.
Ta różnica w tym jak postrzega się mężczyzna, a jak postrzega jego kobieta jest bardzo istotna. To ta różnica, pozwala mężczyźnie zwierzać się, obnażać ze swych słabości, spowiadać z problemów... Bez tej różnicy, przyjaźń nie będzie pełną przyjaźnią. Kiedy mężczyzna zechce się komuś zwierzyć, kobieta nie będzie tą, do której się uda. W jej towarzystwie może czuć się dobrze, jednak do pełnej przyjaźni potrzeba tej różnicy.
Przykładowo, kiedy mężczyznę nachodzą dni zwątpienia, ten chciałby o tym Ci powiedzieć. Wtedy mężczyzna mógłby rzec:
-Wiesz, mam wrażenie, że do niczego się nie nadaję. Nic mi nie wychodzi.
Wtedy od Ciebie jako przyjaciółki oczekiwałby odpowiedzi temu podobnej:
-To nie prawda, że nic Ci się nie udaje. Ty nie widzisz jak utalentowanym facetem jesteś! Ja w ciebie wierzę... A sukces przyjdzie, zobaczysz, że przyjdzie!
To, czego nie oczekuje, a co skutecznie powstrzyma go od zwierzeń w dniach zwątpienia, to brak jakiegokolwiek komentarza, bądź komentarz typu:
-Nie wychodzi ci, bo się mnie nie słuchasz! Dlaczego zabierasz się za rzeczy, na których się nie znasz?!
Na końcu jest przyjaźń między mężczyzną a swoją partnerką. Tutaj należałoby zaznaczyć, że zbudowanie takiej przyjaźni, ze względu na ego mężczyzny jest najtrudniejsze, a przynajmniej trudne dla nieświadomej kobiety.
Mężczyzna, ze wzglÄ™du na charakter tej znajomoÅ›ci, staraÅ‚ siÄ™ bÄ™dzie zdobyć jak najwyższy obraz samego siebie w oczach swojej partnerki. JeÅ›li kobieta go dostrzeże i „przeÅ›cignie” – może narodzić siÄ™ przyjaźń miedzy mężczyznÄ… a jego partnerkÄ…. W innym przypadku, bÄ™dzie to tylko zwykÅ‚y zwiÄ…zek mężczyzny z kobietÄ…, gdzie mężczyzna bÄ™dzie siÄ™ staraÅ‚ być kimÅ›, kogo kobieta w nim nie widzi.
ZupeÅ‚nym niezrozumieniem potrzeb mÄ™skiej psychiki jest kobieta, która atakuje jego ego starajÄ…c siÄ™ „utemperować” mężczyznÄ™.
Kobieta może myÅ›leć tak: „Co on tak siÄ™ wychwala? Musze mu uÅ›wiadomić, że nie jest takim „macho”, za jakiego mi siÄ™ prezentuje”. I wtedy kobieta, (czÄ™sto w towarzystwie) stara siÄ™ „sprowadzić mężczyznÄ™ na ziemiÄ™”...
Mężczyzna, który siÄ™ przechwala, robi to zazwyczaj, dlatego że kobieta nie dostrzega w nim kogoÅ› wyjÄ…tkowego – on za takiego chce być uważany. JeÅ›li Ty jesteÅ› z nim, dlatego że okazaÅ‚ siÄ™ wyjÄ…tkowy spoÅ›ród wielu innych – powiedz mu o tym, a do tego czÄ™sto mu o tym przypominaj.
Ego mężczyzny można porównać do balonika, który pompuje jego przyjaciel. Kiedy jest pusty, mężczyzna nie zwierza siÄ™, a to rodzi frustracjÄ™ i agresjÄ™. Kiedy jednak jest napeÅ‚niony, mężczyzna sam może spuÅ›cić trochÄ™ powietrza (zwierzyć siÄ™ swojej partnerce). Tutaj należy jednak podkreÅ›lić, że do tego by mężczyzna chciaÅ‚ siÄ™ zwierzać, on nie może sam „napompować” swój balonik (swoje ego). To musi zrobić jego partnerka!
A co siÄ™ dzieje, gdy balonik jest pusty? Otóż wyobraźmy sobie mężczyznÄ™, który jest biznesmenem. ZainwestowaÅ‚ on caÅ‚y majÄ…tek rodzinny w przedsiÄ™wziÄ™cie, które przynosi straty. Kiedy wraca do domu i jest przygnÄ™biony i jeÅ›li jego balonik jest pusty, to zwyczajnie niczego nie powie kobiecie? Nie bÄ™dzie jej siÄ™ zwierzaÅ‚ z problemów, jakie napotyka prowadzÄ…c swojÄ… firmÄ™. Na pytanie kobiety typu: „Jak tam w firmie?” Odpowie: „Wszystko w porzÄ…dku”, być może uÅ›miechnie siÄ™ – bÄ™dzie kÅ‚amaÅ‚ i oszukiwaÅ‚, a wszystko po to, by zachować swe ego. (BÄ™dzie udawaÅ‚ przed kobietÄ…, że balonik jest napompowany). Jednakże, niemożność zwierzenia siÄ™ wÅ‚asnej partnerce z problemów w życiu zawodowym może rodzić frustracjÄ™ i agresjÄ™. Ta agresja z dnia na dzieÅ„ może stawać siÄ™ coraz silniejsza i dotyczyć wszystkich czÅ‚onków rodziny. MężczyznÄ™ może w takim wypadku denerwować pies, który szczeka, dzieci, które zachowujÄ… siÄ™ za gÅ‚oÅ›no... NajwiÄ™kszÄ… jednak agresjÄ™ mężczyzna może okazać swojej partnerce – to przecież ona go nie rozumie.
Kiedy mężczyzna chce się zwierzyć swej partnerce (spuścić trochę powietrza z balonika, który ona sama napompowała) kobieta, także tutaj może się zachować nieodpowiednio. Partnerka może w takim momencie spuścić całe powietrze z balonika mówiąc:
„A nie mówiÅ‚am byÅ› siÄ™ mnie posÅ‚uchaÅ‚! A teraz masz nauczkÄ™! Czy Ty zawsze musisz być taki gÅ‚upi?”
Tego typu komentarz pomniejsza jedynie znaczenie ego mężczyzny, a wywyższa ego (obraz) kobiety. Kobieta powinna powiedzieć raczej tak:
„Wiem, że chcesz dobrze. Nie potyka siÄ™ ten tylko, kto stoi w miejscu. Cokolwiek zrobisz, zawsze bÄ™dÄ™ ciÄ™ wspierać. Bez ciebie nie poradzilibyÅ›my sobie. WidzÄ™ jak bardzo siÄ™ starasz i doceniam ciÄ™ za to. JesteÅ› najwspanialszym mężczyznÄ… na Å›wiecie!”.
Wypowiedź partnerki może zawierać trzy najważniejsze męskie potrzeby: potrzebę akceptacji, potrzebę bycia potrzebnym i potrzebę bycia docenionym.
Nie potyka się ten tylko, kto stoi w miejscu. Cokolwiek zrobisz, zawsze będę cię wspierać. (Potrzeba akceptacji)
Bez ciebie nie poradzilibyśmy sobie. (Potrzeba bycia potrzebnym)
WidzÄ™ jak bardzo siÄ™ starasz i doceniam ciÄ™ za to. JesteÅ› najwspanialszym mężczyznÄ… na Å›wiecie!”. (Potrzeba bycia docenionym).
I oczywiÅ›cie ten przykÅ‚adowy komentarz nie jest ani na wyrost, ani zbytniÄ… przesadÄ… – mężczyzna, który zwierza siÄ™ kobiecie, wÅ‚aÅ›nie tego typu sÅ‚owa chciaÅ‚by od niej usÅ‚yszeć, a z pewnoÅ›ciÄ… od kobiety - swojego przyjaciela.
Taki mężczyzna, jeśli nie staje się osobą agresywną, to może popaść w nałogi, takie jak alkoholizm, bądź też kombinację : alkoholu i agresji.
PamiÄ™taj, nie jest prawdÄ…, że mężczyzna nie chce siÄ™ zwierzać. Mężczyźni robiÄ… to jednak rzadziej jak kobiety i jedynie wybranym, zaufanym osobom, które odpowiednio „stymulujÄ…” jego ego.
Przykład mężczyzny jako najmłodszego członka rodziny.
U mężczyzny już same starania o utrzymania wysokiego poziomu „ego” może budzić agresjÄ™. Taki mężczyzna, który przez caÅ‚e swoje mÅ‚odzieÅ„cze życie byÅ‚ wyrÄ™czany z różnego rodzaju prac i obowiÄ…zków, z natury posiada bardzo niskie ego – obraz swojej osoby. I jeÅ›li teraz kobieta zakwestionuje ten obraz, powie choćby „jesteÅ› gÅ‚upi” - może przez to wzbudzić w nim niepohamowanÄ… zÅ‚ość i agresjÄ™, nad którÄ… samemu mężczyźnie może być trudno zapanować.
Jednak w drugą stronę, kiedy kobieta dojrzy w owym mężczyźnie to, czego przez większość życia nikt nie dostrzegał, może w nim wzbudzić ogromną wdzięczność, energię do działania i miłość.
Piotr Mart
„Mężczyzna od A do Z”
--
autor poradnika dla kobiet "Mężczyzna od A do Z"
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Zobacz takze:
Skontrumowe opowieści...
Potrzeba zdrowych relacji międzyludzkich.
Dżwignice i ich wykorzystanie
Jak zorganizować niezapomnianą imprezę biznesową?
Najnowsze trendy w budowie instalacji multiswitchowych